kombinim i fjalëve kyçe saktësisht

Faqe të ruajtura nga Shpikje

Reklama


Relativiteti - zbulimi i A. Ajnshtajnit

Relativiteti ėshtė shprehje nė politeknik dhe shkenca tjera me tė cilėn nėnkuptohet pėrafėrsia. Kur flitet pėr Teorinė e Relativitetit
albert ajnshtajn, albert einstein, atomic bomb, eksperiment, experiment, nobel, relativiteti


Homo ingenius: Ja shpikjet e lashta qe sfidojne shkencen sot

Teknologjia dhe facilitetet e sotme nuk janė edhe aq tė reja Historia nuk ėshtė e ndriēuar vetėm nga zbulime tė mėdha vepėr
historia, homo ingenious, shpikje, zbulime


Zbulime te reja per Piramidat

Arkeologėt egjiptianė kanė zbuluar njė seri varresh tė reja qė u pėrkasin punėtorėve tė cilėt ndėrtuan piramidat e mėdha. Zbulimi hedh
arkeologe, egjypt, egypt, piramidat, piramide, shpikje, zbulim


Liste me zbulimet me te rendesishme boterore

1. 80000 vjete para lindjes se krishtit (Zjarri) 2. 687 vjete para lindjes se krishtit (Monedha) 3. 4000 vjete para lindjes se krishtit
bomba atomike, insulini, lavatrice, magnetofon, radar


Koleksion prej 15 zbulimeve boterore

Lista e zbulimeve: 1. Zbulimi i Amerikės 2. Zbulimi i Sistemit Heliocentrik 3. Zbulimi i Aeleskopit 4. Zbulimi i Maqines me Avull 5.
adn, aeroplani, amerika, aspirina, interneti, klonimi, kompjuteri